تبلیغات
الکترونیک

درباره وبلاگ

روزی خواهد رسید که الکترونیک بر دنیا حکمرانی کند بیایید ما با تلاشمان این روز را نزدیکتر کنیممقاومت

دسته بندی

آرشیو مطالب

نظر سنجی

دوستان عزیز لطفا نظر خود را در باره این وبلاگ ثبت کنید
ابر برچسب ها

لینك دوستان

آمار وبلاگ

آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :

امكانات

تست ترنزیستور

موضوع مطلب : مدارات الکترونیکی,قطعات الکترونیکی,


نحوهی تست ترانزیستور به منظور سالم بودن با یک مدار
بر گرفته از سایت مشهد کیت

تست ترانزیستور

 

 

توسط مداری كه در دسترس شماست ، میتوانید از سالم یا معیوب بودن انواع ترانزیستورهای مثبت و منفی آگاه شوید . این كیت جنبه آموزشی و آماتوری داشته و برای هر علاقمند و آماتور توصیه میشود .

در استفاده های حرفه ای نیاز است كه استفاده كننده دارای یك كتاب مشابهات ترانزیستور نیز باشد تا قبل از اقدام به تست یك ترانزیستور از مثبت یا منفی بودن آن و یا ترتیب پایه هایش ( از نظر بیس ، اِمیتر و كلكتور ) مطلع شود . شركت مشهد كیت بعنوان هدیه ، ضمیمه ای همراه این كیت تقدیم نموده كه در آن شكل ، نوع و ترتیب پایه ها ی ترانزیستورهای رایج در بازار نشانداده شده است كه میتواند مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد .

در كتابهای مشخصات ترانزیستور ، ترانزیستورهای منفی با عبارت N  و ترانزیستورهای مثبت با عبارت P  مشخص شده اند . همچنین برای شناسائی مثبت یا منفی بودن یك ترانزیستور ، یك قائده كلی وجود دارد و آن این است كه پایه امیتر ترانزیستورهای مثبت ، همواره به قطب مثبت و پایه كلكتور آن به قطب منفی متصل است ( البته این امر ممكن است با مقدار مقاومت ناچیزی انجام شود ). بعبارتی پایه كلكتور ترانزیستورهای مثبت ، نسبت به پایه امیترشان ، دارای ولتاژ منفی است.

در نصب دیودهای نورانی چنان عمل شود كه پایه كوتاهتر آنها در خانه های با علامت پخی  قرار گیرد .

ترانزیستور چنان نصب شود كه از نظر سطح مقطع دقیقاً بر شكل روی فیبر منطبق شود .

منبع تغذیه این كیت 6 ولت است و میتوان آن را از 4 باتری قلمی تامین نمود و با رعایت قطب مثبت و منفی به محل BAT  متصل نمود

منبع تغذیه این كیت 6 ولت است و میتوان آن را از 4 باتری قلمی تامین نمود و با رعایت قطب مثبت و منفی به محل BAT  متصل نمود.

قبل از استفاده ، برای سهولت كار میتوانید 6 عدد گیره سوسماری تهیه و به نقاط  B , E , C  كه در دو طرف فیبر مشخص شده متصل كنید تا اتصال پایه های ترانزیستور مورد آزمایش به این نقاط براحتی انجام شود .

برای آزمایش یك ترانزیستور ابتدا باید بدانید كه آیا مثبت است یا منفی . همانطور كه در ابتدا گفته شد برای این كار میتوان به كتابهای راهنمای ترانزیستور مراجعه نمود ( البته خلاصه ای از وضعیت ترانزیستورهای رایج در ایران ضمیمه این كیت است ) پس از تشخیص مثبت و یا منفی بودن ، باید ترانزیستور مورد آزمایش را با رعایت پایه های بیس B  و امیتر E  و كلكتور C  به نقاط مشخص شده روی فیبر متصل نمود . توجه شود كه اگر ترانزیستور مورد آزمایش منفی است از نقاط  بیس B  و امیتر E  و كلكتور C  سمت راست فیبر كه در بالای آن عبارت  NPN  نوشته شده و برای ترانزیستورهای مثبت از نقاط بیس B  و امیتر E  و كلكتور C سمت راست كه در بالای آن عبارت PNP  نوشته شده  استفاده نمائید . پس از نصب ترانزیستور به محل مورد نظر ، كلید فشاری را فشار دهید . اگر با فشار دادن كلید فشاری دیود نورانی مربوط به همان طرف روشن شد ، ترانزیستور سالم است . حال اگر قبل از فشار دادن كلید فشاری دیود روشن شود یا پس از فشار دادن كلید ، دیود روشن نشود ، به معنای معیوب بودن ترانزیستور مورد آزمایش است . برای تست یك ترانزیستور مثبت نیز دقیقا همین روش انجام میشود ، با این تفاوت كه از نقاط سمت چپ مدار برای تست استفاده میشود و دیود نورانی  مورد نظر ، همان دیود سمت چپ خواهد بود .

 

كد قطعه

مشخصات قطعه

R5 , R1

820  اُهم ( طوسی – قرمز – قهوه ای )

R2

2/2  كیلو ( قرمز – قرمز – قرمز )

R3

10 كیلو ( قهوه ای – سیاه – نارنجی )

R4

3/3  كیلو ( نارنجی – نارنجی – قرمز )

TR

ترانزیستور منفی C945  یا یك عدد مشابه

L2 , L1

دو عدد دیود نورانی

SW

كلید فشاری كوچك ( میكروسویچ )

  

 

 
ارسال شده توسط مقاومت در ساعت 09:26 | نظرت شما ()

اخرین مطالب ارسالی

زندگی نامه توماس ادیسون
آموزش لحیم کاری
Pager چیست؟
اینفرارد چیست ؟
ترمیستور
انواع موتورهای الکتریکی
فیبر نوری
ترانسفورماتور
پویشگر های رادیوئی
نسل جدید ترانزیستور ها
انواع حافظه ها
انواع حسگرها
چیپ الکترونیکى جایگزین بخشى از مغز
WiFi چیست؟
اتصال دو کامپیوتر با USB